Menü

JAZZ DANS

 JAZZ DANS           

Jazz Dans, Broadway Show ve sinemalarında kullanılmaktadır. Baleye kıyasla, Jazz Dans çok daha güncel ve modern bir dans türüdür. Ragıp Savaş Sanat Akademisi’nde Klasik Bale 6. Sınıf itibarı ile Street Jazz dans dersleri yerini Jazz dansa bırakmaktadır. Klasik Bale sınıfları içerisinde karma veya sadece Jazz dans sınıflarımız da mevcuttur. Jazz Dans Amerika´da Birinci Dünya Savaşı´nın sonunda halkın savaş bunalımını ve sıkıntısını üzerinden atmak istediği bir dönem başlamıştı. Özellikle "kayıp jenerasyon" olarak adlandırılan gençler sosyal hayatlarında yeni bir arayış içine girdiler. Bunun sonuçlarından biri de gece kulüplerinde, kabarelerde ve dans salonlarında savaş öncesine göre daha farklılaşan yeni bir dans şekliyle ortaya çıktı.

 İlk bakışta Jazz Dans çok kolay ve eğlenceli gibi görünse de, esasında oldukça fazla form isteyen bir dans türüdür.

 Dans tekniklerinin öne çıktığı, genellikle güncel müziklerle birlikte vücut hareketlerini baz alan bir danstır. Partnersiz yapılır. Belli bir koreoografi üzerinde çalışılır. Bu konuda dünyada en çok ün yapmış isim ise Michael Jackson'dır.

 NELER KAZANDIRIR?

 -        Gençlerin hareket becerisi, algısı ve kapasitesi artmaktadır

-        Dans becerisinin de gelişmesine yardımcı olan bir eğitim programıdır.

-       Klasik Bale öğrencilerimiz  Teknik Bale 6. Sınıf itibarı ile zorunlu olarak  Jazz dans dersi almaktadırlar. Yaşı ve seviyesi uygun sadece Jazz dansı tercih eden öğrenciler ile bale öğrencileri karma bir sınıf oluşturur. Bu iki karma grup sayesinde klasik bale teknikleri içeren Jazz dans eğitimi daha zevkli ve renkli bir hal alır.

-       Hareket bilgisi ve müzik kulağının gelişimini de sağlamaktadır.

-       Ragıp Savaş Sanat Akademisi her eğitim yılının sonunda bütün öğrencilerinin katıldığı görkemli bir yılsonu gösterisi düzenlemektedir. Bale ve dans dünyasının seçkin koreografilerinin sahneye taşındığı bu gecede öğrencilerimiz sahne ile tanışmakta ve birer sanatçı adayı olarak önemli deneyimler elde etmektedir.

-       Ayrıca öğrencilerimiz T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Jazz Dans sertifikası ile profesyonel dansçı ve dans eğitmeni olabilme imkanına da sahip olacaklardır.

 EĞİTİM SÜRESİ VE KİMLER KATILABİLİR?

 -       13 yaş üstü kız ve erkek öğrenciler kabul edilir. Yaş ve sevilere göre ayrılmış gruplarda verilen derslerde grup sayısı dans ve koreografiye göre 20-25 kişi olabilmektedir. Final Dans çalışmalarında bu sayı daha da fazla olabilmektedir. Öğrenciler daha az sayıdaki gruplarda teknik olarak hazırlandıktan sonra provalar ile birlikte sene sonuna doğru gruplar sahne çalışmaları için birleştirilmektedir.

-       Klasik bale sınıflarımız Teknik 6 itibarı ile Jazz dans dersi almaktadırlar.

-       Dersler her eğitim yılı okullarla başlar ve okullarla biter. Yaz tatilinde Jazz dans dersleri devam etmez.

-       5 yıllık eğitimi devam şartlarına uygun olarak tamamlayan ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sınav komisyonu karşısında başarı gösteren öğrencilerimiz, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Dans Bölümü Kurs Bitirme sertifikası sahibi olabilme hakkına sahiptir.

-       Dersler haftada ez az 1 gün 1 saat olarak verilmektedir. Ek provalar ve sene sonu gösteriler için ilave ders programı her yıl öğrencilerimize mutlaka sunulmaktadır.

 EĞİTMENLERİMİZ: 

Nil Berkan – Şeysa Sofuoğlu Duran

 

 

 


Essente Bilişim